Obec Líšťany
Líšťany okres Louny

Myslivecké sdružení

Myslivecké sdružení

 

Myslivecké sdružení je nástupcem bývalého MS Cítoliby a MS Líšťany. Ke sloučení těchto sdružení došlo v roce 1982. 

V Současné době má naše sdružení pronajatou honitbu od Honebního společenství Líšťany, což je společenství vlastníků půdy, dále s obcí Cítoliby, Líšťany, Brloh a část od obce Brodec. Tato honitba má rozlohu 1342 ha. Z celkové rozlohy je 1321 ha polí, 20,5 ha lesa a 0,5 ha vodní plochy. Jedná se tedy o typickou polní honitbu. Pronájem honitby je dle zákona o myslivosti na dobu 10-ti let.

Honitba má dle zařazení do jakostních tříd určeny normované kmenové stavy zvěře, které jsou schváleny řídícím orgánem myslivosti. V našem případě odbor životního prostředí MěÚ Louny. Celkový chod myslivosti je řízen "Zákonem o myslivosti" č. 449/2001 Sb. Udržení kmenových stavů drobné zvěře je v současné doběvelmi náročný úkol. Naše sdružení každoročně do honitby vypouští kolem 100 ks zvěře bažantí. Dále na rybník v bažantnici v katastru Cítolib každoročně vypouštíme několik desítek kačat Kachny divoké. V tomto nám dotačně vypomáhá Městys Cítoliby a Obec Líšťany.

Struktura krajiny, pěstební postupy s výkonnou mechanizací a chemizací plodin přispělo ke zhoršení životního prostředí této drobné zvěře. Svůj díl na tomto snížení má i stále stoupající stav zvěře černé. Tato zvěř nemá v současné době v přírodě žádného nepřítele, čímž se její stav i odstřel v naší honitbě každoročně zvyšuje.

Naše sdružení se stará o několik desítek krmných zařízení. Tato zařízení jsou rozmístěna po celém území naší honitby. Rovněž jsou zde vybudována pozorovací a lovecká stanoviště. Krmění na zimní přikrmování zvěře, nám z větší části poskytuje náš člen, soukromý zemědělec pan Keprta z Cítolib a Zěmědělské družstvo Ročov. Dále členové sdružení dle svých možností. Část pícnin opatřujeme z našeho mysliveckého políčka. Krmení je uskladňováno v domku mysliveckého sdružení, který se nachází v Líšťanech. Krmivo vydávají dle rozdělovníku určení členové. Výdej krmiva pro zvěř je evidována. Každoročně podáváme rovněž spárkaté medikované krmivo, které nám částečně hradí OV ČMMJ Louny, zbylou část nákladů na toto krmivo hradíme ze svých zdrojů. V minulých letech jsme se podíleli na roznosu vykcíny proti vzteklině. Z důvodu, že tato nemoc se již v regionu lounska nevyskytuje, není již vakcína podávána. Rovněž se staráme o čtyři remízky k katastru obce Cítoliby a Líšťany. Do těchto remízku a jiná místa v honitběkaždoročně dosazujeme několik stovek lesních stromků a provádímě jejich ošetření.

V posledních letech naše sdružení pořádá pouze jeden hon na zvěř drobnou, což je alespoň malá odměna za celoroční činnnost a námahu členů sdružení. Tento hon probíhá v duchu myslivecký tradic a je zakončen "Poslední lečí" v restauraci "Pod kaštanem" u pana Líšťanského. Na honě probíhá tradiční vyhlášení "Krále honu", je připravena myslivecká tombola a k poslechu a tanci hraje kapela líšťanských hudebníků pod vedením pana Rokose. Poslední leč je rovněž i kujlturním příspěvkem do života občanů obce, neboť tuto akci hojně navštěvují. Vstup na akci je zdarma.

Poslední leč 

 

Do kulturního života se zapojůjí naši členové formou účasti na organizaci dětského dne v Líšťanech. Pořádáme střelecký závod na střelnici v Třeskonicích. Střelecký závod je velmi oblíben, neboť se akce účastní na 25 - 30 střelců. V letošním roce proběhne již 13. ročník. K výročí založení obce Líšťany jsme připravili na sále restaurace "Pod kaštanem" výstavu mysliveckých trofejí našich členů.

střelecké závody

střlecký závod Třeskonice

Tímto malým přičiněním se snažíme zlepšit životní prostředí zvěři i místním obyvatelům.

 

 

Myslivecký hospodář sdružení

Milan Šedivý           

 

Obec

Aktuální počasí

dnes, sobota 25. 3. 2023
slabý déšť 12 °C 8 °C
neděle 26. 3. slabý déšť 12/6 °C
pondělí 27. 3. slabý déšť 6/0 °C
úterý 28. 3. oblačno 8/0 °C

Mobilní rozhlas

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 1 2 3 4
2
5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1
1
2

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Křížová sedma 26.12.2017

Aktuální teplota

25.3.2023 11:43

Aktuální teplota:

10,5 °C

Vlhkost:

69,8 %

Rosný bod:

5,2 °C

Profil zadavatele

Sídlo
U Svatého Jána 100
Líšťany 440 01 Louny
Ústecký kraj
Česká republika

Fakturační údaje
Stejná jako sídlo

Další informace..

Líšťany
nahoru